Een Belgische dronepiloot heeft een methode ontwikkeld om nesten van Aziatische hoornaars op grote hoogte te behandelen met behulp van een drone. Door een lange lans onder de drone te monteren, kan diatomeeënaarde rechtstreeks in een nest worden geïnjecteerd. De techniek biedt mogelijk een alternatief voor het gebruik van een hoogwerker, vooral wanneer nesten zich hoog in bomen of op moeilijk bereikbare locaties bevinden.
Inhoudsopgave
Diatomeeënaarde rechtstreeks in het nest injecteren
De drone is ontwikkeld door Kris Van Autenboer, die met zijn bedrijf Sky Inspections gespecialiseerd is in professionele drone-inspecties. Van Autenboer beschikt over een Europese dronekwalificatie STS-01/02 en is daarnaast actief als erkend verdelger van Aziatische hoornaars.
Bij een eerste praktijktest in het Belgische Kortenaken werd een nest op ongeveer dertig meter hoogte behandeld. Daarvoor werd een drone uitgerust met een lans waarmee diatomeeënaarde rechtstreeks in het nest kon worden gebracht. De lans werd voorzichtig tussen de takken van de boom gemanoeuvreerd, waarna het middel met perslucht in het nest werd gespoten.
Diatomeeënaarde is een natuurlijk product dat bestaat uit de fossiele resten van kiezelwieren. Het werkt fysiek in op de beschermende waslaag van insecten, waardoor ze uitdrogen. Volgens de betrokken verdelger is het middel een alternatief voor chemische bestrijdingsmiddelen, al kan het enkele weken duren voordat een nest volledig is uitgedroogd.
Twee configuraties voor verschillende toepassingen
Van Autenboer heeft de drone ontwikkeld met verschillende configuraties, afhankelijk van de omstandigheden en de gewenste werkwijze.
De drone kan worden uitgerust met een horizontale lans van twee meter of een verticale lans van 3,5 meter. Daarmee kan diatomeeënaarde in een nest worden geïnjecteerd. Door de oriëntatie en lengte van de lans aan te passen, kan de piloot de drone beter positioneren ten opzichte van nesten die zich tussen takken of op andere lastig bereikbare plaatsen bevinden.
Daarnaast kan de drone worden uitgerust met een stofzuiger om hoornaars uit het nest te verwijderen. Ook die configuratie kan zowel horizontaal als verticaal worden ingezet. Daarmee beschikt het systeem over twee verschillende toepassingsmogelijkheden: het behandelen van een nest met diatomeeënaarde of het fysiek verwijderen van hoornaars door ze op te zuigen.
Alternatief voor werken met een hoogwerker
Nesten van Aziatische hoornaars bevinden zich regelmatig op aanzienlijke hoogte. Het bereiken ervan vereist vaak de inzet van een hoogwerker, wat extra kosten en logistieke uitdagingen met zich meebrengt. Bovendien kan het werken op korte afstand van een nest gevaarlijk zijn, zeker wanneer de hoornaars zich bedreigd voelen en gaan aanvallen.
Met een drone kan de operator op de grond blijven terwijl de apparatuur naar het nest wordt gevlogen. Dat kan de inzet bij hoge nesten vereenvoudigen en de noodzaak om met mensen en materieel dicht bij een nest te komen verminderen.
De eerste test in Kortenaken liet zien dat het mogelijk is om met de drone een lans nauwkeurig tussen de takken van een boom te positioneren en het nest rechtstreeks te behandelen. Hoe breed de methode inzetbaar is en welke resultaten op langere termijn worden behaald, zal uit verdere praktijkervaring moeten blijken.
Drone-inzet tegen Aziatische hoornaars in ontwikkeling
De inzet van drones bij de bestrijding van de Aziatische hoornaar staat niet op zichzelf. Dronewatch berichtte eerder over een drone die Aziatische hoornaars opspoort en waarvan de techniek verder werd verbeterd. Waar dergelijke systemen vooral zijn gericht op het lokaliseren van nesten, richt de oplossing van Van Autenboer zich op de volgende stap: het behandelen van nesten die zich op moeilijk bereikbare plaatsen bevinden.
