Luchthaven Leipzig tijdelijk dicht na vondst drone met explosieve lading |

Op luchthaven Leipzig/Halle is in de nacht van dinsdag op woensdag een drone aangetroffen met daaraan een explosieve lading. Volgens de Duitse krant Bild werd de drone gevonden op het vrachtplatform, vlakbij een Oekraïens Antonov-transportvliegtuig. De autoriteiten namen het incident dermate serieus dat het vliegverkeer tijdelijk werd stilgelegd. De Duitse politie onderzoekt of sprake is van een sabotageactie.

Drone gevonden naast Oekraïens vrachttoestel

De drone werd rond 23.40 uur lokale tijd ontdekt op het platform van de luchthaven. Aan het toestel was een pakket bevestigd dat aanvankelijk werd aangemerkt als een verdacht object. Volgens Bild bleek uit röntgenonderzoek dat zich daarin een ontsteker bevond.

Later zouden veiligheidsexperts hebben vastgesteld dat het pakket daadwerkelijk explosief materiaal bevatte. Een test op nitraten zou positief hebben uitgewezen. Ook is er sprake van Semtex. De ontsteker bleek volgens de krant defect, waardoor geen explosie plaatsvond. De Duitse federale politie verwijderde de ontsteker, waarna werd besloten de lading niet gecontroleerd tot ontploffing te brengen, maar veilig te stellen voor forensisch onderzoek.

Op basis van de foto’s van Bild lijkt het te gaan om een FPV-drone. Dergelijke drones zijn door hun afwijkende communicatie- en besturingstechniek doorgaans lastiger te detecteren dan commerciële drones met GPS. Verder zijn FPV-drones normaal gesproken niet voorzien van navigatieverlichting. Daarmee gaat een vergelijking met de golf aan vermeende drones boven kritieke infrastructuur eind 2025 al snel mank, aangezien die meldingen vrijwel altijd betrekking hadden op verlichte objecten die ’s nachts werden waargenomen.

Tijdelijke sluiting luchthaven

Na de vondst werd het vliegverkeer op Leipzig/Halle direct stilgelegd. De operatie duurde tot ongeveer 01.55 uur. Een passagiersvlucht uit Mallorca moest uitwijken naar Neurenberg en kon pas later alsnog in Leipzig landen.

Ook de zuidelijke start- en landingsbaan werd afgesloten vanwege het onderzoek. Volgens de luchthaven verliep het overige vliegverkeer woensdagochtend weer normaal en was er geen gevaar voor de bevolking.

Botsing met onbekend object

Tijdens de tijdelijke sluiting moest een DHL-vrachtvliegtuig een doorstart maken. Volgens Bild botste het toestel korte tijd later, op ongeveer zes kilometer van de luchthaven en op een hoogte van circa 400 meter, met een onbekend object. Het vliegtuig kon veilig uitwijken naar Hannover, waar lichte schade aan de neus van het toestel werd vastgesteld.

De politie onderzoekt of er een verband bestaat tussen deze botsing en het incident op de luchthaven. Volgens Bild had het anti-dronesysteem van de luchthaven twee drones gedetecteerd, maar hierover is nog geen officiële bevestiging verstrekt.

Onderzoek naar mogelijke sabotage

De politie in de deelstaat Nedersaksen heeft het onderzoek naar de botsing aangemerkt als een zaak voor de staatsveiligheid. Sabotage wordt niet uitgesloten. De onderzoeken worden gezamenlijk uitgevoerd door de politiediensten van Saksen en Nedersaksen. De bestuurder van de aangetroffen drone is vooralsnog niet gevonden.

Volgens Bild overwegen ook NAVO-onderzoekers zich bij het onderzoek aan te sluiten. De luchthaven Leipzig/Halle is een belangrijk Europees vrachtknooppunt en speelt een rol in het luchttransport van goederen richting Oekraïne.

Veel details zijn op dit moment uitsluitend afkomstig van Bild en zijn nog niet onafhankelijk bevestigd door de Duitse autoriteiten. Het lopende onderzoek moet uitwijzen wat het doel van de drone was, welke explosieve stof precies is gebruikt en of daadwerkelijk sprake is geweest van een gerichte sabotageactie.

Update: nieuwe details over vondst van de drone

De Duitse krant Die Zeit heeft aanvullende details gepubliceerd over de omstandigheden waaronder de drone werd ontdekt. Volgens bronnen van de krant werd de drone rond 23.40 uur opgemerkt door een groep bezoekers die met een rondritbus een nachtelijke rondleiding over het luchthaventerrein kreeg. De bus bevond zich op dat moment in de buurt van geparkeerde Antonov-vrachtvliegtuigen, die volgens Die Zeit toebehoren aan de Oekraïense luchtmacht. Nadat de bus was gestopt, zou de gids zijn uitgestapt en de nog zwevende quadcopter naar de grond hebben gedrukt. Pas daarna bleek dat aan de drone een geïmproviseerd explosief was bevestigd.

Een belangrijk onderdeel van het onderzoek is nu of de explosieve lading voldoende kracht had om een vliegtuig in brand te zetten. Rechercheurs houden volgens Die Zeit meerdere scenario’s open, waaronder een doelgerichte sabotageactie tegen Oekraïense vliegtuigen of militair materieel dat zich op Duits grondgebied bevindt. De krant merkt op dat op het beveiligde deel van de luchthaven twee Oekraïense Antonov-toestellen geparkeerd staan die vorig jaar vanuit Oekraïne naar Duitsland zijn overgebracht om ze buiten bereik van Russische aanvallen te houden. Daarnaast staan op de luchthaven ook meerdere Russische Antonovs aan de grond die vanwege Europese sancties niet meer mogen vliegen.

(coverfoto: Ad Meskens, CC BY-SA / AI-gegenereerd)

Wat vind jij hiervan?

      Laat een reactie achter

      Vergelijk items
      • Totaal (0)
      Vergelijken